JavaScript Disabled. For a better experience on this website please enable JavaScript in your browser.

Extracurricular Activities

"There is Something for Everyone at Feehan"

The Bishop Feehan experience wouldn't be complete without taking advantage of its countless opportunities to explore a wide variety of extracurricular interests on and around campus.  From Yoga to Photography, from Liturgical Choir to Soccer, there is truly something for everyone.  

Click below and see for yourself!

Academic Clubs

DEBATE TEAM  |  Mr. Greg Speidel  |  Library  |   Wednesday 2:30-3:15

MATH TEAM  |  Mrs. Jacqeline Briant/Mr. Greg Speidel  |   Room 115  |  Monday 2:30-3:30

MOCK TRIAL  |  Mrs. Pat O'Boy  |   Room 96  |  Saturday 10-12

Extracurricular Clubs

AMERICAN RED CROSS CLUB | Mrs. Jenna McLaughlin | Room 315 | Thursday  7:15am                   

AMERICAN SIGN LANGUAGE | Mrs. Laura Mandeville | Room 100 | Thursday 7 am

ANIMAL RIGHTS COUNCIL (ARC) | Mr. Steve Smith | Room 305 | Friday 7:15 am    

ASTRONOMY CLUB | Mrs. Kelly Gomez | Room 315 | Monday 7:10 am

BAKING FOR A CAUSE | Miss Shannon Maher | Room 307 | Tuesday (every other) 7:10 am

"BFTV” BISHOP FEEHAN TV | Ms. Jessica Peixoto | Room 90 | Tuesday 7:10 am   

CARE(cultural awareness & racial equality) | Ms. Rhonda Laliberte | Room 30 | Tuesday 7:15 am 

CHINESE CULTURE CLUB | Mrs. Minli Lusher | Library | 1-2xs a month during period x/sometimes after school

CROCHET FOR A CAUSE | Mrs. Lynn Gale | Room 106 | Tuesday 2:30 – 3:15 every other                            

ECONOMICS FORUM | Mr. Glenn Loiselle | Room 207 | Tuesday 7:10 am

ENGINEERING CLUB | Mrs. Correia | Room 301 | Wednesday 2:25               

EXPLORATIONS | Mrs. Nancy Souliere | Room 103                       

FENCING CLUB | Mr. Michael Olson | Cafeteria | T-W-Thur 2:45-5:30      

FILM SCREENING CLUB | Mr. Matthew Ryan | Room 221 | Varied times                  

FRIENDS OF FRENCH “Les Amis du francais” | Mrs. Linda Ausiello | Language Lab | Every other Wednesday 7:05 am                         

HUMAN RIGHTS CLUB | Mrs. Linda Tyler | Room 95 | Tuesday 7:10 am

J.P.MORGAN INVESTMENT SOCIETY | Mr. Winter | Room 313 | Thursday 7:10

KAHOOT CLUB | Mr. Brandon Seals | Room 202 | Tuesday 7:00 am     

LIBRARY BOOK CLUB | Mrs. Robyn York | Library | Wednesday 7:00 am

LEAD CLUB | Mr. Rob Stringfellow Room 304 | Wednesday 7:10 am

LIFE SKILLS CLUB | Mr. Christopher Tota | Room 309 | Wednesday 7:00 am

LITERARY MAGAZINE CLUB (The Green Light) | Mr. Christopher Kelly | Room 206 | Monday 2:20                        

MAGIC CLUB | Mr. Glenn Loiselle | Room 314 | Tuesday 2:15 -3:15

NEWSPAPER (The ‘Rock Report) | Ms. Jennifer Gazzola | Room 219 | Thurs. 7:15am     

PICKLE BALL CLUB | Ms. Shannon Maher | Gym | Wednesday 7:10

POETRY CLUB | Mr. David Powell | Room 204 | Friday 2:20-3:00                        

POETRY OUT LOUD | Mr. Matthew Ryan | Room 221 | varied times                     

POLITICAL FORUM | Mr. Timothy Endicott | Room 314 | Friday 7:10 am

ROBOTICS CLUB | Mr. Arthur Anderson | Doran 7 | Tuesday 2:20

SCIENCE EXERCISE CLUB | Mr. James Fasy | Room 203 | Wednesday 7am

SKI CLUB | Mr. Christopher Tota | Room 301 | 2 mtgs. per semester – 2 trips per year

STAND | Mr. Stephen Smith | Room 307 | Monday 7:15 am

STEM CLUB | Miss Amy Clark | Room 300 | Tuesday 2:20

STUDENT COUNCIL | Mr. Brian Crossen/Miss  Kate Corcoran | Room 316 | Sunday 5-6pm

STUDENTS SUPPORTING THE MILITARY | Mr. Christopher Tota & Mr. Robert Stringfellow | Room 309 | Monday 7:10 am            

SUNSHINE HOSPITALITY | Mrs. Lynn Gale | Room 207 | Monday 7:00 am          

TASTE BUDS | Mr. Timothy Endicott | Room 314 | Friday 7:10 am          

TRES C |  Mrs. Sheila Cryan | Room 100 | Begins 10/10 every other Monday

UKULELE CLUB | Mrs. Kathy Legg | Room 293 | Thursday 2:30                      

ULTIMATE FRISBEE | Mr. Andrew Carroll | Hayward Park | Tues-Thurs thru November 12th 3-4 pm

YEARBOOK | Mr. Glenn Loiselle | Room 207 | Friday 2:20                   

YOGA CLUB | Ms. Kennedy  Gym | Tuesday 7:00 am

Campus Ministry Groups/Clubs

AIDS MINISTRY (House of Compassion) | Mr. Greg Speidel | Lib 1 | Monday 7:15 am                                   

AMIGOS | Mrs. Joan Drobnis & Mrs. Laura Mandeville | Room 101 | Tuesday/Thursday 2:10-3:30                

LITURGICAL CHOIR | Mr. John Castonguay | Room 10/Band room | Thursday 7:00 am (weeks leading up to mass)

PAWS | Mrs. Margaret Peixoto | Chapel | Friday 7:00 am                             

PROJECT UNITE | Mr. Jake Curren | Rm 224 | Thursday 7:10 am Winter/Spring

PRO-LIFE | Ms. Maura Kennedy | Room 201 | Monday 7:10 am

SADD (Students Against Destructive Decisions) | Mrs. Karen Fluery | Room 205      Thursday 7:10 am           

SVDP | Deacon Joe McGinley | Room 200 | Tuesday 7:10 am

Fine Art Clubs & Activities

A CAPPELLA | Premium Blend, Shamrockappella and Men’s Ensemble | Mr.Castonguay  jcastonguay@bishopfeehan.com

ART CLUB | Ms. Schmidt trennaschmidt@bishopfeehan.com

CONCERT BAND | Mr.Taylor jtaylor@bishopfeehan.com

DANCE COMPANY and ELITE | Mrs. Montagna bmontagna@bishopfeehan.com

FILM CLUB | Mr.Endler bendler@bishopfeehan.com

IRISH DANCE CLUB |Mrs. Fowler kfowler@bishopfeehan.com

JAZZ ENSEMBLE & JAZZ COMBO | Mr. Taylor jtaylor@bishopfeehan.com

LITURGICAL CHOIR | Mr. Castonguay jcastonguay@bishopfeehan.com

MARCHING BAND and COLOR GUARD | Mr. Taylor jtaylor@bishopfeehan.com

MONDAY NIGHT CHORUS | Mr. Castonguay Castonguay jcastonguay@bishopfeehan.com

PERCUSSION ENSEMBLES and JAZZ BAND | Mr. Taylor jtaylor@bishopfeehan.com

PHOTOGRAPHY CLUBMr. Endler bendler@bishopfeehan.com

SET CREW | Mrs. Fowler kfowler@bishopfeehan.com

SEWING CLUB | Mrs. Loiselle bloiselle@bishopfeehan.com

STRINGS ORCHESTRA | Mrs. Keohane skeohane@bishopfeehan.com

THEATRE COMPANY | Fall Dramatic Production & Spring Musical | Mr. Harrison aharrison@bishopfeehan.com

Sports Teams

FALL TEAMS (click for more info)

Cross Country/Boys
Cross Country/Girls
Cheerleading
Field Hockey Club
Football
Golf
Soccer/Boys
Soccer/Girls
Volleyball

 

WINTER TEAMS (click for more info) 

Basketball/Boys
Basketball/Girls
Cheerleading
Fencing Club
Ice Hockey
Indoor Track/Boys
Indoor Track/Girls
Swim/Boys
Swim/Girls
 
 

SPRING TEAMS (click for more info) 

Baseball
Lacrosse/Boys
Lacrosse/Girls
Softball
Tennis/Boys
Tennis/Girls
Track/Boys
Track/Girls
Welcome! Please sign in:

Can't access your account?

Site Search