JavaScript Disabled. For a better experience on this website please enable JavaScript in your browser.

Extracurricular Activities

"There is Something for Everyone at Feehan"

The Bishop Feehan experience wouldn't be complete without taking advantage of its countless opportunities to explore a wide variety of extracurricular interests on and around campus.  From Yoga to Photography, from Liturgical Choir to Soccer, there is truly something for everyone.  

Club Name Moderator Day Time Location
12th Man Club Ms. Jessica Peixoto & Ms. Jenna Edine Game day Varies Hill parking lot
A Cappella Mrs. Sara Seals Monday & Wednesday M-7:00PM  W-2:30PM M-Bandroom              W-Room 10
American Red Cross Club Mrs. Jenna McLaughlin Thursday 7:10 AM Room 315
Amigos Mrs. Laura Mandeville & Mrs. Joan Drobnis Tuesday & Thursday 2:10 PM Room 101
Animal Rights Council (ARC) Mr. Stephen Smith Friday 7:10 AM Room 305
Art Club Ms. Trenna Schmidt Thursday 2:20 PM Doran 2
Astronomy Club Mrs. Kelly Gomez Wednesday 7:10 AM Room 309
Badminton Club Ms. Renee Weidele  Begins in the spring TBD TBD
Baking For a Cause Ms. Shannon Maher Tuesday 7:10 AM Room 307
Board Game Club Mr. Brandan Seals Wednesday 2:15 PM Room 298
Bowling Club Ms. Nicole Jacovino & Mrs. Amelia Richardson Monday 2:30 PM North Bowl Lanes
Chess Club Mr. Jacob Curren Wednesday 7:10 AM Room 224
Chinese Culture Club Mrs. Minli Lusher Thursday (every other) Period X Library Classroom
Chorus Mrs. Sara Seals Monday 6:00 PM Bandroom
Crochet For a Cause Mrs. Lynn Gale Tuesday (1st & 3rd) 2:15 PM Room 210
Cultural Awareness & Racial Equality (CARE) Mrs. Rhonda Laliberte Tuesday 7:15 AM Room 103
Dance Team/Dance Company Mrs. Brittany Montagna Wednesday 2:20 PM Auditorium
Debate Team Mr. Greg Speidel Wednesday 2:20 PM Learning Commons
Economics Forum Mr. Glenn Loiselle Tuesday 7:05 AM Room 207
Environmental Club (Green is the New Black) Mrs. Linida Tyler Thursday 2:20 PM Room 95
Explorations Mrs. Nancy Souliere & Ms. Erica Santos Varies Period X  
Feehan TV/Media Club Ms. Jessica Peixoto & Mr. Brandon Seals Tuesday 7:00 AM TV Studio
Fencing Club Mr. Michael Olson Tues, Wed, Thurs 2:45 PM Cafeteria
Film Production Club Mr. Brian Endler Friday 2:30 PM Library Classroom
Film Screening Club Mr. Matthew Ryan Varies Varies Room 214
House of Compassion Mr. Greg Speidel Monday (every other) 7:10 AM Learning Commons
Irish Step Dancing Ms. Coleen Curry Tuesday 2:15 PM Auditorium
J. P. Morgan Investment Society Mr. Kevin Winter Thursday 7:10 AM Room 313
Kahoot Club Mr. Matthew Smith Monday (every other) 7:10 AM Room 202
L.E.A.D. Club Mr. Robert Stringfellow Wednesday 7:10 AM Room 314
Life Skills Club Mr. John King Wednesday 7:10 AM Room 311
Literary Magazine (The Green Light) Mr. Chris Kelly Monday 2:25 PM Room 206
Liturgical Choir Mrs. Sara Seals Monday 6:00 PM Bandroom
Magic Club Mr. Glenn Loiselle Tuesday 2:20 PM Room 314
Marching Band & Color Guard Mr. Joe Taylor Tuesday & Thursday 5:30 PM Bandroom
Math Team Mr. Greg Speidel Monday 2:20 PM Room 117
Mock Trial Mrs. Patsy O'Boy & Ms. Nicole Jacovino Saturday 10:00 AM Room 96
Newspaper (The 'Rock Report) Ms. Jenny Gazzola Thursday 7:10 AM Room 219
Percussion Ensembles & Jazz Band Mr. Joe Taylor Begins in November TBD Bandroom
Philosophy Club Mr. Brandan Seals TBD TBD Room 298
Photography Club Mr. Brian Endler Wednesday 2:30 PM Room 96
Poetry Club Mr. David Powell Friday 2:20 PM Room 204
Poetry Out Loud Mr. Matthew Ryan E Day X Period Room 214
Political Forum Mr. Matthew Ryan Friday 7:10 AM Room 214
Praise, Adoration and Worship through Song (PAWS) Mrs. Margaret Peixoto Friday 7:10 AM Chapel
Project Unite Mr. Jacob Curren Thursday 7:10 AM Auditorium
Pro-Life Mrs. Linda Tyler & Ms. Courtney Gareau Monday 7:10 AM Room 95
Robotics Mr. Arthur Anderson Tues, Thurs, Friday T,Th 7:10AM   Fri 2:20 PM Doran 7
Science Club Ms . Amy Clark Tuesday 2:20 PM Room 300
Set Crew Mrs. Kim Fowler Mon, Wed, Sat M,W 6:00PM Sat 8:00 AM Auditorium
Ski Club Ms. Allison Kelley Begins in Winter TBD TBD
Spanish Conversation & Culture  Club (Tres-Ce) Mrs. Maria Cano Wednesday (3rd) 2:20 PM Room 105
Sports Debate Club Mr. Kevin Winter Friday 7:10 AM Room 313
St. Vincent de Paul Society (SVDP) Deacon Joe McGinley Tuesday 7:10 AM Room 200
Strings Ensemble Mrs. Sheila Keohane Wednesday 6:00 PM Bandroom
Student Council Mr. Brian Crossen & Ms. Kate Corcoran Sunday 5:00 PM Room 316
Students Against Destructive Decisions (SADD) Mr. Matthew Smith Tuesday 7:05 AM Room 202
Students Supporting the Military Mr. Robert Stringfellow Monday 7:15 AM Room 314
Students Taking Action Now: Darfur (STAND) Mr.Stephen Smith Monday (every other) 7:10 AM Room 305
Sunshine Hospitality Mrs. Lynn Gale Monday (2nd & 4th) 7:10 AM Room 207
Taste Buds Mr. Christian Schatz Thursday 7:00 AM Room 207
Theatre Co. Mr. Alden Harrison Various Evenings Auditorium
Ukelele Mrs. Kathleen Legg Tuesday 7:10 AM Room 293
Ultimate Frisbee Mr. Raymond Moreau M, T, Th 3:00 PM Hayward Field
Women Inspiring Strength and Empowerment (WISE) Ms. Meredith Bickford Wednesday 7:10 AM Room 96
Yearbook Mr. Glenn Loiselle Friday 2:20 PM Mac Lab
Welcome! Please sign in:

Can't access your account?

Site Search